Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza

Milena Pioruńska zwyciężczynią konkursu Młody Muzyk Roku 2022

W poniedziałek 2 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprezentowało się pięcioro finalistów tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TVP Kultura oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Uczestników konkursu oceniało Jury w składzie: Alicja Kieruzalska, Dawid Runtz, Marek Bracha . Najlepszą okazała się Milena Pioruńska, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej, która będzie reprezentować Polskę w lipcu na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem organizowanym co dwa lata, który ma na celu promocję najlepszych młodych muzyków, grających na instrumentach klasycznych. Jest to znaczące wydarzenie medialne, które promuje najzdolniejszych uczniów średnich szkół muzycznych i ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

𝗠𝗶𝗹𝗲𝗻𝗮 𝗣𝗶𝗼𝗿𝘂𝗻́𝘀𝗸𝗮 jest uczennicą POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza. Gra na skrzypcach od 5 roku życia. Jako solistka wystąpiła w ponad 150 koncertach! Wzięła udział w przeszło 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. W wolnym czasie spotyka się z przyjaciółmi, medytuje i ćwiczy jogę. Uwielbia sushi, a pod ręką ma zawsze skrzypce i walizkę! Jest dumna z wyboru muzycznej drogi. Przed dużą publicznością występowała niejednokrotnie – m.in. jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie oraz w telewizyjnym, muzycznym talent show WIRTUOZI V4+.

W finale tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Główną walczyli również:

Józef Wajdzik, akordeon (Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu),

Małgorzata Cieszko, obój (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej),

Paweł Libront, klarnet (Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy),

Krzysztof Wierciński, fortepian (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie).

Finaliści zaprezentowali podczas koncertu utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Były to dzieła Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Carla Marii von Webera i Ole Schmidta. Podczas wydarzenia ze swoim zespołem wystąpił też Jan Pieniążek – perkusista, który tytuł Młodego Muzyka Roku zdobył w poprzedniej edycji konkursu.

Do Warszawy udała się kilkudziesięcioosobowa „grupa wsparcia” dla Mileny, złożona z uczniów i pedagogów naszej szkoły, która korzystając z okazji pobytu w stolicy zwiedziła m. in. Muzeum Fryderyka Chopina.

MUZYCZNA NA SOLNEJ

Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza

Social Share
H E L L O T H E R E
Skip to content