Profesor Mieczysław Koczorowski
ARTYSTA
Profesor Mieczysław Koczorowski urodził się 1 lipca 1938 roku w Poznaniu. W rodzinnym mieście ukończył Państwowe Liceum Muzyczne oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, a jego mistrzem i nauczycielem gry na oboju był prof. Józef Madeja. W czasie studiów jako wyróżniający się student wygrywał krajowe eliminacje, które otwierały mu drogę do udziału w Międzynarodowych Konkursach Muzycznych w Pradze oraz w Monachium. Muzyczny warsztat doskonalił podczas Stypendium Konsultacyjnego u prof. Baudo Etienne w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu oraz na Kursie Mistrzowskim prowadzonym przez prof. Franciszka Hantaka w Akademii Muzycznej w Pradze. Pierwszy rok studiów to również początek artystycznej drogi Profesora związany z objęciem stanowiska I oboisty-solisty w orkiestrze Poznańskiej Opery. Utalentowanym artystą-muzykiem zainteresował się prof. Bohdan Wodiczko i zaprosił do zespołu orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie. Po powrocie do ukochanego Poznania Mieczysław Koczorowski ponownie związał się zawodowo z Poznańską Operą, a kilka lat później z orkiestrą Poznańskiej Filharmonii, w której grał jako solista w grupie obojów oraz oboista kameralista i kierownik artystyczny utworzonego wówczas Oktetu Dętego „Poznańscy Kameraliści”.
Życie artystyczne młodego muzyka wypełniały bardzo liczne koncerty solistyczne, orkiestrowe, kameralne w Polsce i w Europie. Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Poznańskiej Filharmonii, Poznańskimi Kameralistami, Chórem Chłopięcym i Męskim „Poznańskie Słowiki” Stefana Stuligrosza, Orkiestrą „Amadeus” Agnieszki Duczmal, Filharmonią i Operą Gdańską, Polską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami (Witoldem Rowickim, Henrykiem Czyżem, Jerzym Katlewiczem, Robertem Satanowskim). Uprawiał różne formy muzykowania kameralnego w duetach, triach stroikowych, kwartetach barokowych. Podejmował nowe artystyczne wyzwania – występy z Collegium Musicorum Posnaniensis i Kwartetem Wilanowskim, z Kwintetem Dętym Pedagogów Akademii Muzycznej. Nagrywał do radia i telewizji. Brał udział w festiwalach muzyki współczesnej, koncertach poznańskiej Pro Sinfoniki. Jest autorem licznych prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.
PEDAGOG
Profesor Mieczysław Koczorowski pracę pedagogiczną rozpoczął jako wykładowca gry na oboju w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Wiedzą i doświadczeniem dzielił się także z uczniami, studentami i słuchaczami szkół muzycznych I i II stopnia, Państwowego Liceum Muzycznego w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz podczas kursów doskonalących w wielu miastach Polski. Wykształcił ponad 60 wysokiej klasy absolwentów, o których mawiał: To moja maleńka garstka, ale potężna armia instrumentalistów. Ta „armia” grała i gra w orkiestrach całego świata. Są wśród nich laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych. Wypromował większość oboistów w Polsce, a także innych instrumentalistów grających na instrumentach dętych drewnianych. Napisano o profesorze Koczorowskim „ojciec polskiej szkoły oboju”. Stworzył nową na gruncie polskim, a dzisiaj jedyną i naturalną, metodę gry na instrumentach dętych polegającą na umiejętnym wykorzystaniu w toku nauki wszystkich mięśni współdziałających w procesie oddychania. Wygłosił szereg wykładów na terenie Katedry PWSM, ośrodków metodycznych Poznania, Zielonej Góry, Koszalina, Szczecina i innych. Jest autorem prac teoretycznych z dziedziny wykonawstwa. Prowadził Letnie Kursy Mistrzowskie w Dusznikach Zdroju oraz Kursy dla Nauczycieli Szkolnictwa Muzycznego I i II Stopnia, zasiadał w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, jest twórcą Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych Drewnianych dla Uczniów Szkół I i II Stopnia Województwa Wielkopolskiego. Jako uznany autorytet świata muzycznego opiniował w formie recenzji wnioski większości aktualnych profesorów grających na instrumentach dętych drewnianych. Był Konsultantem Ministra Kultury i Sztuki.
REKTOR
Profesor Mieczysław Koczorowski był rektorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w latach 1993-1999. Społeczność akademicka powierzyła tę odpowiedzialną funkcję człowiekowi, który dał się poznać jako pracowity kierownik Katedry Instrumentów Dętych, a następnie dziekan Wydziału Instrumentalnego, zaangażowany prorektor ds. artystycznych oraz wrażliwy i troskliwy prorektor ds. studenckich. Akademia stała się trzecim, ukochanym dzieckiem Profesora, które otoczył dbałością o jej artystyczny, naukowy i organizacyjny rozwój.
Za działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną Profesor Mieczysław Koczorowski otrzymywał liczne nagrody i odznaczenia regionalne, resortowe i państwowe, w tym m.in.: Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Profesor Mieczysław Koczorowski zmarł 21 lutego 2018r.